אבן דרך https://evd.co.il Mon, 04 Apr 2022 18:15:31 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0 https://evd.co.il/wp-content/uploads/2020/10/fav-150x150.pngאבן דרךhttps://evd.co.il 32 32 סדנה ממוקדת התפתחות אישיתhttps://evd.co.il/selfdev/ https://evd.co.il/selfdev/#respond Mon, 04 Apr 2022 18:10:20 +0000 https://evd.co.il/?p=3412לפעמים אבן קטנה עושה גלים גדולים…    שלושה רגעים בזמן שמתחברים לסדנה אחת מיוחדת  אבן ראשונה-  הפיתוח החדש שאנחנו עושים החזיר אותי  15 שנה אחורה. אני משתתף בסדנת בכירים לפיתוח אישי וכחלק ממנו יומיים ODT במדבר. תרגיל ראשון – בחירת הציוד האישי והקבוצתי למסע במדבר. מלא ציוד על המחצלת ואנחנו צריכים להחליט מה לוקחים איתנו …

סדנה ממוקדת התפתחות אישית לקריאה »

The post סדנה ממוקדת התפתחות אישית appeared first on אבן דרך.

]]>

לפעמים אבן קטנה עושה גלים גדולים…

שלושה רגעים בזמן שמתחברים לסדנה אחת מיוחדת

אבן ראשונה- הפיתוח החדש שאנחנו עושים החזיר אותי  15 שנה אחורה. אני משתתף בסדנת בכירים לפיתוח אישי וכחלק ממנו יומיים ODT במדבר. תרגיל ראשון – בחירת הציוד האישי והקבוצתי למסע במדבר. מלא ציוד על המחצלת ואנחנו צריכים להחליט מה לוקחים איתנו על הגב, היתר נשאר… אני וחברי בוחרים לקחת תחילה את הציוד הסטנדרטי. אחרי שנגמר המקום אני רואה בזווית העין חבל ארוך ולצידו גלגלת ברזל כבדה, כזו שלא נכנסת לתיק שלי. אחרי רגע של התלבטות אני מחליט לקחת אותה בכל זאת, שלא יתפסו אותי לא מוכן… בתיק אין מקום ולכן אני קשור אותה מבחוץ. בימים אלו אני צועד עם הגלגלת הזו, מרגיש את הכובד שלה מצד אחד ואת התחושה שאני מוכן לכל תרחיש מצד שני.  כמובן שאף אחד לא חשב לעשות בה שימוש. אבל מאז העיבוד ההוא, גלגלת הברזל הכבדה הולכת איתי ופוגשת איתי בכל תחומי החיים. איזה שיקוף מדהים שמהדהד כל כך הרבה זמן על הנטייה האישית להיות מוכן תמיד! לכל מצב ולכל תרחיש, כמה מחירים וכובד יש לכך ואיפה זה יתרון – רגע אחד חזק שמשפיע כל כך עמוק, כל כך הרבה זמן ומאפשר בחירה מודעת ביום יום.

אבן שנייה– לפני כשנה הנחתי סדנה שאני מאוד אוהב לפיתוח מנהיגות. הסדנה היא חלק מקורס המתקיים באווירת למידה טובה ומוגנת. הקבוצה כמו תמיד, סופר איכותית וכולם קודמו לתפקיד בכיר. אחרי היום הראשון אני מרגיש בבהירות שהחבורה המוצלחת הזו, שיש לה כל כך הרבה "קבלות" לאורך החיים, בלחץ אדיר לקראת התרגיל הבא. מדובר בתרגיל למידה חוויתי, כחלק מתהליך הלמידה, אבל החבורה הזו שהתרגלה שהכל נמדד בתוצאות, חששה מאוד לא להצליח ! כאן פגשתי בעוצמה את הביטוי היום יומי של מודל הערכה עצמית. עד כמה אנשים מוכשרים נפגעים מכך שרק התוצאות החיצוניות מגדירות אותם כבני אדם? כמה לחץ הם נושאים על גבם בכל משימה? כמה הם ביקורתיים כלפי עצמם כאשר נכשלים?  המודעות לכך וההמשגת הרמות השונות של הערכה עצמית אפשרה לבחון מזווית שונה, כיצד אנחנו יכולים להגיע לביצועי על, בלי שהן מגדירות אותנו וכך מאפשרות לנו להביא לידי ביטוי את מלא הפוטנציאל שלנו לאורך זמן. זה היה שיעור גדול על הפער שיכול להיות בין הצלחה לבין התחושה הפנימית.

אבן שלישית – הסתיימה סדנה,  אני מרגיש שלא הייתי במיטבי, יחד עם זאת המשתתפים באים אלי בחום לומר שהיה מצוין, המנהל שלהם מפרגן לי מאוד ואני מרגיש ממש טוב עם עצמי. על פי מדד החיבוק זו היתה סדנה מצוינת.  היו לי גם סדנאות שבמד החיבוק הייתי נמוך אבל הרגשתי שעשיתי את המיטב, והבאתי לידי ביטוי מקסימום היכולות שלי. עם השנים הרגשתי שיש כאן מורכבות גדולה ומשפט אחד  שפגשתי במקרה שלח אותי לחקירה עמוקה.  "אדם שלם אינו מושפע לא משבח ולא מגנאי"  איך אפשר שלא להיות מושפע מחיבוק גדול/פירגון או מכישלון וביקורת. האם זה מקדם או מעכב אותי ביכולת שלי להיות מנחה מעולה. היום אני מבין שככל שאני אבסס את הערכה העצמית שלי על מקורות פנימיים כך, לאורך זמן, אצליח להביא את מלוא היכולת שלי בנינוחות גדולה יותר. מצב זה יאפשר לי להתמקד בביצוע המושלם, אשר תלוי רק בי ולא בתוצאה המושלמת שתלויה בעוד הרבה גורמים. גילתי כמה המשפט הזה נכון בעקבותיו אני מקבל בצניעות את ההצלחות ובפרופורציה את הכישלון ובשניהם מתמקד כיצד למקסם את הביצועים שלי.

The post סדנה ממוקדת התפתחות אישית appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/selfdev/feed/ 0
וובינאר בנושא הובלת שינוי באמצעות למידה התנסותיתhttps://evd.co.il/cahnge_management/ https://evd.co.il/cahnge_management/#respond Wed, 07 Apr 2021 13:10:13 +0000 https://evd.co.il/?p=2032The post וובינאר בנושא הובלת שינוי באמצעות למידה התנסותית appeared first on אבן דרך.

]]>

The post וובינאר בנושא הובלת שינוי באמצעות למידה התנסותית appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/cahnge_management/feed/ 0
בשטח ללא מסכות וללא מסכיםhttps://evd.co.il/b2o/ https://evd.co.il/b2o/#respond Thu, 28 Jan 2021 12:45:33 +0000 https://evd.co.il/?p=1847"בשטח אי אפשר להיות עם איפור" אמרה אחת המשתתפות בסדנת ODT  שהנחיתי, והוסיפה "גם אם הייתי שמה איפור הוא היה נמחק בשעה הראשונה". היא היטיבה לתאר ממקום מאד אינטואיטיבי את העצמה של סדנת שטח. נזכרתי בתיאור שלה היום אחרי כמעט אחד עשר חודשים שאנחנו בשגרה אחרת שמונעת מאתנו את המפגש האותנטי, שכל כך חשוב למערכות …

בשטח ללא מסכות וללא מסכים לקריאה »

The post בשטח ללא מסכות וללא מסכים appeared first on אבן דרך.

]]>

"בשטח אי אפשר להיות עם איפור" אמרה אחת המשתתפות בסדנת ODT  שהנחיתי, והוסיפה "גם אם הייתי שמה איפור הוא היה נמחק בשעה הראשונה". היא היטיבה לתאר ממקום מאד אינטואיטיבי את העצמה של סדנת שטח. נזכרתי בתיאור שלה היום אחרי כמעט אחד עשר חודשים שאנחנו בשגרה אחרת שמונעת מאתנו את המפגש האותנטי, שכל כך חשוב למערכות יחסים וכל כך חשוב בתהליכי למידה קבוצתיים.

אירועים מכוננים בחיינו קורים לרוב מחוץ לבית. כך לפחות זה נחרט בזיכרון שלנו. נסו להיזכר ברגע חשוב בחייכם, שהיווה צומת משמעותי. די מהר תמצאו את עצמכם על פסגת הר מושלגת, במדבר מול נוף אין סופי, בסיומה של ריצת מרתון, בשיאה של הרצאה שהעברתם מול קהל גדול ונלהב, בסיומו של פרויקט מורכב שניהלתם  או עם בן/בת הזוג שלכם מול שקיעה רומנטית. ברור שיש צמתים משמעותיים, פחות אקזוטיים, שלעיתים כרוכים גם בסבל, כאב ועצב אבל גם הם ברוב המקרים התרחשו מחוץ ל"בית" שלנו, מחוץ ל"מבצר". חוויות משמעותיות נחקקות בזיכרוננו ובליבנו, כאשר הן מתרחשות במקום אחר, שונה, מחוץ לשגרה ומחוץ למקום ה"מוגן" שלנו, הפיזי, הרגשי והקוגניטיבי.

מתי מתרחש תהליך למידה? בדרך כלל הוא מתרחש כאשר יש תנועה. אולם, אנחנו כבני אדם, באופן טבעי, מנסים לשמר את הסטטוס קוו שלנו. במושגים אבולוציוניים אנחנו מנסים לשמר אנרגיה ולכן, התבנית ההתנהגותית שלנו, כעקרון, נמנעת מתנועה. התנועה הפיזית, כמו  גם השכלית והנפשית, דורשת מאתנו מאמץ. נדרש גירוי משמעותי כדי שננוע ולכן אנו זקוקים למחולל תנועה, שיגרום לנו להתגבר על הדפוסים הטבעיים שלנו ולזוז. כמו בפיזיקה, אם אין הפרש פוטנציאליים אין זרימה, אם אין פער אין תנועה. למידה התנסותית, במהותה, מייצרת חוויה של פער שמניעה תהליך של התפתחות וכאשר אנחנו יוצאים ללמידה התנסותית בשטח, אנחנו מתחילים את התנועה שלנו בהגדרה, רק מעצם העובדה, שאנחנו עוזבים את המקום השגרתי והמוכר שלנו אל עבר ה"לא נודע". מוותרים על המקום הבטוח והידוע, על ההרגלים, על השגרה. אנחנו יוצאים אל מחוץ לחדר המאוקלם שלנו, יושבים על כיסא או מחצלת שאינם חלק מהריהוט היומיומי שלנו, אוכלים אוכל שאינו האוכל הרגיל שלנו, מוקפים בנוף שונה מזה הנשקף לנו מידי יום מחלון המשרד או הבית. אנחנו לוקחים חלק בפעילות שונה מהותית מהפעילות בה אנו עוסקים באופן רגיל ואנחנו לוקחים חלק בשיח אחר, שמתנהל תחת כללים שונים מאלו שאנו רגילים להם.

"טיפוס הרים זה לא רק ספורט, זה הרצון לאמוד את פערי הפרופורציות בחלל ובזמן כאחד. אדם שמטפס ניצב מול כוחות טבע שבהשוואה אליהם גודלו וזמן שהותו בעולם הם כמות זניחה…. שם למעלה אנחנו לא כלום והמאמצים שאנו משקיעים כדי ליצור לרגע את האשליה שאנחנו אדוני המקום… מותירים באדישותם את מרחבי הקרח והאבן העצומים… טיפוס הרים הוא שיעור מורכב בפילוסופיה… בתחושה שאופפת את מי שפילס דרכו אל הפסגה ומביט למרגלותיו… מצוי גם אושר שאין בו פגם, שאין בו רבב. תמיד חשבתי שבמרחבים הללו שהם למעשה חסרי אנושיות, אפשר לחוות את שיאם של הרגשות האנושיים…." ("העץ של בני טורג'ה" מאת פיליפ קלודל).
 

היציאה לטבע מעוררת אצל רובינו השראה ויש בה חוויה רגשית לא פחות מהחוויה הפיזית. שדה של פריחה, הר במדבר או נחל זורם הם חוויות הרמוניות של הטבע המתקיימות ללא כל קשר אלינו ואולי כמו שמציע פיליפ קלודל המצוטט כאן דווקא ההרמוניה הלא אנושית הזו מעוררת רגשות אנושיים ומשחררת את המנעולים הרציונאליים, שאנו משתמשים בהם כדי לנעול רגשות והתרגשויות כאלו.

זה כוחו של השטח ועצמתן של סדנאות ה ODT. החוויה, המתרחשת מחוץ לאזור הבטוח והמוכר, הערעור של הדפוסים וההרגלים שלנו, שמחולל תנועה פנימית וחיצונית וההשראה מעוררת הרגשות של נופי הטבע, מאפשרים התפתחות ולמידה משמעותיים שמשאירים את חותמם לטווח ארוך. המפגש בסביבה כזו עם העמיתים והחוויה האנושית המשותפת, מחברים את האנשים, מפתחים את הקשר והיחסים ומהווים הזדמנות לגבש שפה שתלווה את המשתתפים בהמשך דרכם ולאורך זמן.  

אחרי תקופה ארוכה של עבודה אינטנסיבית בסביבה המקוונת, אני ממש מתגעגע לחזור לדבר האמתי. לפגוש אנשים פנים אל פנים, לחשיפה ללא מסיכות ולא מאחורי מסכים, להתחבר, להקשיב לקול אבל גם לשפת הגוף, "להזיז אנשים ממקומם" וגם לראות אותם זזים באמת מבחוץ ובעיקר מבפנים

מוזמנים להצטרף אלינו ולהתרשם ממגוון פעילויות

נכתב ע"י אמנון פורת, יועץ ארגוני  ו- COO באבן דרך 

The post בשטח ללא מסכות וללא מסכים appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/b2o/feed/ 0
וובינאר בנושא פיתוח צוותי הנהלה אונלייןhttps://evd.co.il/mgmt_offsite/ https://evd.co.il/mgmt_offsite/#respond Wed, 30 Dec 2020 04:00:27 +0000 https://evd.co.il/?p=1333The post וובינאר בנושא פיתוח צוותי הנהלה אונליין appeared first on אבן דרך.

]]>

The post וובינאר בנושא פיתוח צוותי הנהלה אונליין appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/mgmt_offsite/feed/ 0
Game Changer דווקא עכשיו!https://evd.co.il/game-changer-%d7%93%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%90-%d7%a2%d7%9b%d7%a9%d7%99%d7%95/ https://evd.co.il/game-changer-%d7%93%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%90-%d7%a2%d7%9b%d7%a9%d7%99%d7%95/#respond Mon, 16 Nov 2020 04:26:36 +0000 https://evd.co.il/?p=1326The post Game Changer דווקא עכשיו! appeared first on אבן דרך.

]]>

The post Game Changer דווקא עכשיו! appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/game-changer-%d7%93%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%90-%d7%a2%d7%9b%d7%a9%d7%99%d7%95/feed/ 0
מערך ההדרכה כ-Business Partner למנהלים בחזית הקורונהhttps://evd.co.il/%d7%94%d7%94%d7%93%d7%a8%d7%9b%d7%94-%d7%9b-business-parner/ https://evd.co.il/%d7%94%d7%94%d7%93%d7%a8%d7%9b%d7%94-%d7%9b-business-parner/#respond Mon, 16 Nov 2020 04:23:36 +0000 https://evd.co.il/?p=1319The post מערך ההדרכה כ-Business Partner למנהלים בחזית הקורונה appeared first on אבן דרך.

]]>

The post מערך ההדרכה כ-Business Partner למנהלים בחזית הקורונה appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/%d7%94%d7%94%d7%93%d7%a8%d7%9b%d7%94-%d7%9b-business-parner/feed/ 0
תכנית פיתוח אישי ב-0 תקציבhttps://evd.co.il/follow-me/ https://evd.co.il/follow-me/#respond Mon, 16 Nov 2020 04:20:29 +0000 https://evd.co.il/?p=1312The post תכנית פיתוח אישי ב-0 תקציב appeared first on אבן דרך.

]]>

The post תכנית פיתוח אישי ב-0 תקציב appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/follow-me/feed/ 0
Zoom דבר לא יפריד בינינו- כנסי מנהלים בעידן של ריחוק חברתיhttps://evd.co.il/%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%99-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9d/ https://evd.co.il/%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%99-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9d/#respond Mon, 16 Nov 2020 04:11:07 +0000 https://evd.co.il/?p=1305The post Zoom דבר לא יפריד בינינו- כנסי מנהלים בעידן של ריחוק חברתי appeared first on אבן דרך.

]]>

The post Zoom דבר לא יפריד בינינו- כנסי מנהלים בעידן של ריחוק חברתי appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%99-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9d/feed/ 0
"מטחברים"- איך הגברנו מחוברות ארגונית גם מרחוקhttps://evd.co.il/%d7%9e%d7%98%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%94%d7%92%d7%91%d7%a8%d7%a0%d7%95-%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%91%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%90%d7%a8%d7%92%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%aa/ https://evd.co.il/%d7%9e%d7%98%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%94%d7%92%d7%91%d7%a8%d7%a0%d7%95-%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%91%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%90%d7%a8%d7%92%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%aa/#respond Mon, 16 Nov 2020 04:08:05 +0000 https://evd.co.il/?p=1297The post "מטחברים"- איך הגברנו מחוברות ארגונית גם מרחוק appeared first on אבן דרך.

]]>

The post "מטחברים"- איך הגברנו מחוברות ארגונית גם מרחוק appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/%d7%9e%d7%98%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%94%d7%92%d7%91%d7%a8%d7%a0%d7%95-%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%91%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%90%d7%a8%d7%92%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%aa/feed/ 0
תכנית פיתוח מנהלים היברידית ויצירת אימפקט ארגוניhttps://evd.co.il/%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%a4%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%97-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%99%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%93%d7%99%d7%aa/ https://evd.co.il/%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%a4%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%97-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%99%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%93%d7%99%d7%aa/#respond Mon, 16 Nov 2020 04:04:29 +0000 https://evd.co.il/?p=1284The post תכנית פיתוח מנהלים היברידית ויצירת אימפקט ארגוני appeared first on אבן דרך.

]]>

The post תכנית פיתוח מנהלים היברידית ויצירת אימפקט ארגוני appeared first on אבן דרך.

]]>
https://evd.co.il/%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%a4%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%97-%d7%9e%d7%a0%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%99%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%93%d7%99%d7%aa/feed/ 0